- Úvod
- Objednávka
- Programy / Ceník
- Jídelní lístek
- Rozvoz
Zavřeno
+420 730 585 995
Objednat krabičky
Menu
Přihlašte se a dejte nám vědět, jak jste spokojení.
Blog
Káva a její dopad na tělo
01.03.2023, O jídle
Pro mnohé z nás je káva nápoj, bez kterého nevylezeme z postele a nezačneme den. Probouzí nás, udržuje v chodu a seznamuje s jinými lidmi. Co ale dělá s naším tělem? Společně si ve dnešním článku kávu představíme a dozvíme se, jak to s ní doopravdy je.
Jaký vliv má káva na organismus?
Káva je nápoj, který lidstvo zná už od nepaměti. Konkrétně si ji všiml etiopský pastýř, jehož kozy měly po konzumaci kávových zrn mnohem více energie. Nyní kávu konzumuje 80 % populace naší planety. Mnozí z nás si bez ní neumějí představit ráno, máme ji spojenou s probouzením, odpočinkem, prací, a dokonce bývá častou záminkou pro seznámení. Kofein obsažený v kávě se v našem těle vstřebá a putuje skrz krevní řečiště směrem k mozku a centrální nervové soustavě, kde je stimuluje.
Cesta skrz organismus
Jakmile vypijeme šálek kávy, kofein v ní obsažený se adsorbuje skrz střevo do krevního oběhu. Zde molekuly kofeinu putují do jater, kde jsou „aktivovány“ a následně mohou být opět odneseny krevním řečištěm. Hlavním úkolem molekul kofeinu v mozku je blokace neurotransmiteru adenosinu, jehož funkcí je uvolňovat mozek a nás dělat unaveným. Tím, že kofein zablokuje tento neurotransmiter nás zbaví únavy. Dále dochází ke většímu vyplavování adrenalinu a zvýšení mozkové aktivity. My se pak cítíme bdělí, ostražití a soustředění. Toto ocení i sportovci, kterým jde o nárazový výkon. Existují studie, které přišly se závěrem, že pravidelná konzumace kávy snižuje až o 45 % riziko sebevražd a o 13 % vznik depresí. K těmto účinkům nedochází lusknutím prstů. Kofeinu trvá zhruba 20 minut, než dorazí do řečiště a kolem jedné hodiny, než začne plně fungovat.
Světlé a tmavé stránky
Mimo ovlivňování našeho chodu a nálady, má káva nemalé účinky na naše zdraví. Pravidelná konzumace snižuje riziko mozkových onemocnění, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba o 28 až 60 %. Taktéž nemá podíl na vzniku srdečních onemocnění. Může hrát roli v prevenci proti různým typům rakovin (např. prostaty, kůže). Dokonce i bezkofeinová káva snižuje riziko vzniku diabetu druhého typu. A ti z nás, kteří se snaží zhubnout, ocení nakopnutí metabolismu. Mimo kofein káva obsahuje další tělu prospěšné látky. Na druhou stranu kofein může za zvýšení krevního tlaku. Může způsobit bolest hlavy a migrény, úzkost, neklid, třes, nepravidelný srdeční rytmusa problémy se spánkem. Kávě by se měly vyhýbat těhotné ženy. Jako u všeho, co přijímáme do našeho těla platí, že záleží na množství. Zachovejme si tedy selský rozum a s kávou to nepřehánějme.
Poslední změna: 01.03.2023 - 13:38 Zpět